Varvara Nazarova on training camps in Ust-Kamenogorsk since 8th of January

From January 8 to 21, a training camp for a large group of athletes will be held in Ust-Kamenogorsk, during which the first starts of the year will take place - the Cup of Kazakhstan in the premises (January 10-11, the 1st stage), the country's indoor championship (January 15-17) and the international competition for the prizes of the Olympic champion Olga Rypakova (January 20).

As a result of the collection and results of these competitions, the composition of the national team of Kazakhstan will be named for the performance at the Asian Championships in the premises in Tehran (1-3 February). In addition to 30 candidates summoned for the collection by the Athletics Federation of Kazakhstan, 21 athletes from the Republican Center for Olympic Training will leave for Ust-Kamenogorsk. The following athletes are listed in the OCT list:

Men:

1) Artem Stasenko (Astana, 1997) - sprints, barriers

2) Abdujapar Shamshidov (SKO, 2000) - jumps

3) Vladimir Pototsky (SKO, 1994) - jumps

4) Vladimir Epishev (Almaty region, 2002) - medium distances

5) Vadim Novachenko (Almaty, 2002) - the sprint

6) Adil Ramet (Mangistau region, 2000) - sprint, all-around

7) Said Sulaimanov (SKO, 1998) - medium distances

Women:

1) Nadezhda Kirnos (Mangistau region, 1994) - all-around

2) Sarifa Rzakuliyeva (Almaty, 2000) - all-around

3) Varvara Nazarova (EKO, 1997) - throwing

4) Nazym Kanatkyzy (Almaty region, 2002) - throwing

5) Love Ushakova (Karaganda region, 1997) - sprint

6) Oryungul Zricenova (EKO, 1998) - sprints, barriers

7) Anna Gorodkova (SKO, 1997) - jumps

8) Aruzhan Rakhymberlin (Almaty region, 2002) - medium distances

9) Ekaterina Kudashkina (Almaty region, 2003) - all-around

10) Kristina Ovchinnikova (Almaty, 2001) - jumps

11) Laura Akhmetova (Almaty, 2000) - jumps

12) Ekaterina Paramonova (Karaganda region, 1999) - medium distances

13) Adeline Akhmetova (Karaganda region, 1998) - sprints, barriers

14) Anel Shulakova (Karaganda region, 1999) - sprint

Trainers: TA Nazarova, AK Yusupzhanov, MV Loshkarev, SA Arzamasov.

Source: https://www.kazathletics.kz/news/the-participants-of-uts-in-ust-kamenogorsk-republican-centre-of-olympic-training/

Published on: 07 january, 2018